راهبري و پايش پژوهش هاي لازم پيرامون تحليل آثار مسائل فرهنگي جامعه ايران و فضاي مجازي

شما اینجا هستید

در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شد؛

راهبري و پايش پژوهش هاي لازم پيرامون تحليل آثار مسائل فرهنگي جامعه ايران و فضاي مجازي

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر علیرضا یاری مجری پروژه "راهبري و پايش پژوهش هاي لازم پيرامون تحليل آثار مسائل فرهنگي جامعه ايران و فضاي مجازي" گفت: شناسایی مسائل اساسی فرهنگ امروز جامعه ایران و ارائه تحلیل های اجتماعی در خصوص اثرگذاری و اثرپذیری آنها در مواجهه با ظرفیت های مختلف ایجادشده بر بستر فضای مجازی موضوع اصلی در پژوهش حاضر بوده است.

وی درخصوص اهداف این پروژه گفت: ارائه تصویری واقع گرایانه از مهمترین مسائل اجتماعی و فرهنگی کشور مرتبط با سویه های اطلاعاتی و فناورانه جامعه اطلاعاتی ایران و ارائه پیشنهادهایی برای رفع یا کاهش آنها، ترویج مفاهیم و کاربردهای فناوری های نوظهور فضای مجازی در رسانه ها، تولید گزارش هایی پیرامون چالش های جامعه ایران با فضای مجازی و انجام  فعالیت ترویجی در راستای فضای مجازی متناسب با فناوریهای مطرح در پژوهشگاه از اهداف این پروژه می باشد.

دکتر یاری ادامه داد: این پژوهش به فضای مجازی به عنوان یک رسانه تعاملی نگاه کرده و از زوایای مختلف آثار متقابلی را که این فضا در ارتباط با فرهنگ حاکم بر جامعه داراست، مورد توجه قرار داده است. حمایت از فعالیت های رسانه ای در فضای مجازی با هدف استفاده از ظرفیت رسانه ای فضای مجازی برای کمک به رفع معضلات فرهنگی و اجتماعی رایج در کشور، از دیگر مقاصد انجام پژوهش بوده است.

وی در خصوص ضرورت این پژوهش گفت: فضای مجازی از منظر مقیاس و قلمرو، فضایی بسیار وسیع تر از آنچه را که در گذشته در زندگی بشر تجربه می شده، فراهم ساخته است. مکانیزم های بهره برداری از این فضا، همانند کمپین سازی، اینفلوئنسر محوری (استفاده از سرمایه های اجتماعی و چهره های شناخته شده) و ...، می تواند زمینه ساز آثار مثبت یا منفی گوناگونی بر ابعاد مختلف فرهنگ جامعه باشد و در رفع یا ایجاد انواع مسائل مبتلابه فرهنگی مؤثر واقع شود که شناسایی این مسائل، نیازمند توجه به ساختار سیاسی و اقتصادی حاکم بر تولید و توزیع محتوا در فضای مجازی، مضامین اصلی موجود در محتواهای مورد تبادل در فضای مجازی و همچنین چگونگی بهره برداری کاربران از ظرفیت ها و محتواهای عرضه شده در فضای مجازی می باشد.

دکتر یاری در انتها در خصوص خروجی های این پروژه گفت: رصد تحلیلی نظرات و افکار گروه های اجتماعی و چگونگی بازنمایی های رسانه ای پیرامون شبکه ملی اطلاعات، نقشه راه توسعه فرهنگی و اجتماعی متناسب با طرح شبکه ملی اطلاعات، شناسایی بسترهای ترویج و آگاهی بخشی در حوزه اجتماع و فرهنگ فضای مجازی، گزارش های بررسی اثرات متقابل جامعه و فضای مجازی و گزارش هایی جهت توسعه آگاهی عمومی از فناوریهای نوین حوزه ICT کشور و همچنین گزارش های آماری و مدیریتی از اقدامات ترویجی صورت گرفته از طریق فعالیت های رسانه ای در فضای مجازی از خروجی های اصلی بدست آمده از این پروژه می باشد.

درج دیدگاه


سوال امنیتی
این بخش به منظور جلوگیری از ورود هرزنامه در نظر گرفته شده است. لطفاً آن را تکمیل نمایید.
Image CAPTCHA
کد امنیتی (captcha)

بازدیدکنندگان

  • کلیه بازدیدها: ۹۷۹۱۰۲
  • تعداد کل بازدیدکننده‌ها: ۱۴۲۰۶
  • تعداد کل محتوا: ۴۲۳۰
  • IP شما: ۴۴.۱۹۲.۷۰.۲۱۶
  • از تاریخ: ۱۳۹۹/۱۲/۲۳ - ۰۳:۳۹