پروژه اصول، الزامات و چارچوب نظام جامع تنظیم مقررات فضای مجازی کشور

شما اینجا هستید

در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شد؛

پروژه اصول، الزامات و چارچوب نظام جامع تنظیم مقررات فضای مجازی کشور

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر وحید یزدانیان رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن بیان مطلب فوق گفت: این فعالیت پژوهشی به درخواست مرکز ملی فضای مجازی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شده است. 
وی ادامه داد: این فعالیت در سه مرحله انجام شد. در مرحله اول مبانی و تجربیات مختلف در خصوص تنظیم مقررات بصورت عام و اصول تنظیم مقررات فضای مجازی بصورت خاص مورد بررسی قرار گرفت. در این خصوص علاوه بر مطالعه و بررسی مبانی نظری تنظیم مقررات و نظریات مختلف در خصوص آن تجربیات تعدادی از کشورها و همچنین توصیه های برخی از مهمترین نهادهای بین المللی در عرصه تنظیم گری اکوسیستم های دیجیتال و فضای مجازی بررسی و دسته بندی شده و ابعاد اصلی آن مشخص شد. 
به گفته یزدانیان: بر این اساس، در مرحله دوم چارچوبی نظری و مقدماتی برای بنا نهادن یک سیستم تنظیم مقرراتی مناسب برای فضای مجازی شامل مدل، قواعد اصلی و همچنین مولفه های عملکردی لازم برای چنین سیستمی تبیین شد. مطالعات انجام شده مبین این واقعیت هستند که طیف متنوعی از پاسخ ها برای برون رفت از این چالش ها متناسب با الزامات، نیازمندی ها و ویژگی های هر کشور ارائه شده اند ولی عمده آنها در اصول و اجزا و مولفه ها دارای نقاط اشتراک فراوان هستند. این راهکارها نه مبتنی بر ایجاد نهادهای کاملا جدید برای تنظیم گری این عرصه بلکه بر پایه استفاده از روش های همکارانه و مشارکتی در تصمیم گیری و عملیات بین تنظیم گران موجود، تطبیق آنها با شرایط جدید، کاربست اصول، قواعد و ابزارهای تنظیم مقرراتی جدید، ایجاد نهادهای جدید فقط در حوزه هایی که خلا جدی نهادی وجود دارد و نهایتا هماهنگ سازی و یکپارچه سازی کل مجموعه قانونی و نهادی بنا شده است. بدین ترتیب لازم است تنظیم مقررات فضای مجازی با توجه به مقتضیات، نیازمندی ها و ویژگی های کشور و در چارچوبی مشترک و همکارانه مطابق با اصول و قواعد عنوان شده بین نهادهای تنظیمی فعلی کشور انجام شود.
وی اظهار کرد: به منظور اختصاصی سازی این اصول و قواعد عمومی برای کشور ایران و پی ریزی یک سیستم تنظیم مقرراتی متناسب با مشخصات و شرایط و وضعیت جاری کشور و ظرفیت های آن در مرحله سوم همین فعالیت، با توجه به عرصه ها و مولفه ها یا اجزای احصا شده برای تنظیم مقررات این فضا و به ازای هر یک از آنها و وضعیت موجود تنظیم مقرراتی کشور و خلاها، تعارضات و چالش ها و با تطبیق اصول و الزامات تنظیم مقرراتی و مولفه های آن با وضعیت فعلی و با بهره گیری از تجارب سایر کشورها در قالب الگوهای راهنما چارچوب و طرح کلی سیستم تنظیم مقرراتی فضای مجازی کشور که اکنون آنرا «نظام جامع تنظیم مقررات فضای مجازی کشور» می نامیم پایه گذاری و معرفی شد.

درج دیدگاه


سوال امنیتی
این بخش به منظور جلوگیری از ورود هرزنامه در نظر گرفته شده است. لطفاً آن را تکمیل نمایید.
Image CAPTCHA
کد امنیتی (captcha)

بازدیدکنندگان

  • کلیه بازدیدها: ۹۷۹۴۱۸
  • تعداد کل بازدیدکننده‌ها: ۱۴۲۰۸
  • تعداد کل محتوا: ۴۲۳۰
  • IP شما: ۴۴.۱۹۲.۷۰.۲۱۶
  • از تاریخ: ۱۳۹۹/۱۲/۲۳ - ۰۳:۳۹