پروژه طراحي ملي مفهومي ايران هوشمند براي تحقق اقتصاد ديجيتال

شما اینجا هستید

در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تدوین شد؛

پروژه طراحي ملي مفهومي ايران هوشمند براي تحقق اقتصاد ديجيتال

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر وحید یزدانیان رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: پروژه "طراحي ملي مفهومي ايران هوشمند براي تحقق اقتصاد ديجيتال" با هدف فهم این واقعیت که جهان آینده بر مدار ترکیبی از داده کلان، اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی بر بستر اینترنت نسل ۵ شکل خواهد گرفت و مولفه های ایجاد قدرت را باز تعریف خواهند نمود، طراحی شده است.
یزدانیان ادامه داد: پروژه مذکور به بررسی مبانی نظری موجود در ایران هوشمند با تمرکز بر سه بخش سیاست داخلی-خارجی، اقتصادی و اجتماعی-فرهنگی و همچنین انجام مطالعات تطبیقی در سه بخش مذکور و تدوین چارچوب ایران هوشمند با تمرکز بر این سه بخش پرداخته است.

دکتر یزدانیان هدف از ایجاد ایران هوشمند را ایجاد ثروت، به منظور گسترش عدالت اجتماعی از طریق اقتصاد دیجیتال دانست و گفت: با رویکرد ارتقاء جایگاه اقتصاد دیجیتال، اتصال بخش خصوصی کشور به اقتصاد جهانی و رونق همکاری‌های منطقه‌ای تسهیل خواهد شد و اهداف مهم زمامداری صالح و دولت الکترونیک محقق می‌گردد و نهایتاً منجر به ارتقای کمی و کیفی زندگی ایرانیان خواهد شد.

دکتر یزدانیان افزود: انقلاب صنعتی چهارم یا صنعت نسل ۴ ترکیبی از فناوری های دنیای فیزیکی، دیجیتالی و بیولوژیک است که فرصت های جدیدی ایجاد کرده و سیستم های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دنیا را تحت تاثیر قرار می دهد. این انقلاب به شکل بنیادین و با بهره ‏گیری از هوش مصنوعی (AI)، کلان داده‌ها (‌Big Data)، اینترنت اشیا (IoT)، اتوماسیون، رایانه ها، روبات ها، الگوریتم ها و شبکه های ارتباطی، شیوه تولید مدرن را تغییر می دهد و با اشاعه فناوری هایی که فاصله میان سپهرهای فیزیکی، رایانشی و زیستی را کمرنگ یا حذف می‌کنند، کل نظام تولید، مدیریت و حکمرانی را در هر صنعت و هر کشوری متحول می‌کند.
یزدانیان اقتصاد دیجیتال را در واقع شبکه ای از فعالیت‎های اقتصادی و اجتماعی دانست که از پلتفرم های صنعت نسل چهار بهره می گیرد و تا سال ۲۰۲۲،  منشاء ۶۰ درصد از درآمد ناخالص سالانه جهاني خواهد بود.

وی اضافه کرد: در این اقتصاد بسیاری از محدودیت‎های معمول پیشین، مانند محدودیت‎های مکانی، زمانی و حتی زبانی به طور چشمگیری کاهش می‎یابد و می‎تواند بسیاری از قواعد و قوانین قراردادی بشر مانند مرزهای ژئوپلتیک و قراردادهای اجتماعی را متحول سازد.

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص ایران هوشمند گفت: ایران هوشمند ایرانی است بهره‎مند از نیروی انسانی خلاق که چالش ها را فرصت بروز نوآوری می داند؛ ایران هوشمند یعنی کشوری که در آن توسعه اقتصاد دیجیتال برای حمایت از کسب و کارهای نوپا به یک روال تبدیل شده باشد، ایران هوشمند یعنی زمامداری هوشمند، یعنی مبارزه با فساد و ایجاد سازوکارهای شفاف در خدمات اداری و در دسترس بودن انواع خدمات عمومی در گوشی همراه هر ایرانی.

دکتر یزدانیان در بخش پایانی سخنان خود پروژه ایران هوشمند را تلاشی درخور تحسین برای اتصال کشور به جهان، امام مقاوم سازی شده در برابر سلطه فناورانه دانست و اظهار داشت: ایران هوشمند یعنی ایران متصل به جهان اما مقاوم سازی شده در برابر سلطه فناورانه، ایران هوشمند آینده روشن را برای نسل امروز و فردای خود به ارمغان می آورد، آینده ای که همین نسل خوش فکر جوان ایرانی خواهد ساخت.

درج دیدگاه


سوال امنیتی
این بخش به منظور جلوگیری از ورود هرزنامه در نظر گرفته شده است. لطفاً آن را تکمیل نمایید.
Image CAPTCHA
کد امنیتی (captcha)

بازدیدکنندگان

  • کلیه بازدیدها: ۱۰۷۸۸۰۶
  • تعداد کل بازدیدکننده‌ها: ۱۵۸۱۷
  • تعداد کل محتوا: ۴۲۹۷
  • IP شما: ۳.۲۳۳.۲۱۹.۶۲
  • از تاریخ: ۱۴۰۰/۰۲/۰۱ - ۰۴:۴۱