دستاوردهای دولت در حوزه هوش مصنوعی را تشریح کرد

شماره :
47065
آخرین به روزرسانی :
جمعه 1403/03/11 ساعت 19:14
دسته بندی
رئیس پژوهشگاه ICT در اجلاس WSIS؛

دستاوردهای دولت در حوزه هوش مصنوعی را تشریح کرد


رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در اجلاس جهانی WSIS با موضوع " چالش ها و فرصت های هوش مصنوعی و دولت الکترونیک " سخنرانی کرد.

 
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ ظهر امروز به وقت ایران نشست تخصصی با موضوع "هوش مصنوعی و دولت الکترونیک؛ فرصت ها، چالش ها و آینده" در اجلاس WSIS برگزار شد که در این نشست دکتر رضوی زاده، رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به ارائه دستاوردهای دولت در حوزه هوش مصنوعی پرداخت. 

بر اساس این خبر دکتر رضوی زاده در ابتدا با اشاره به پیشرفت های کشور در حوزه هوش مصنوعی به ویژه در بحث دولت الکترونیک، اظهار کرد: هوش مصنوعی در توانمندسازی دولت ایران به ویژه دولت الکترونیک نقش شایانی دارد؛ در حال حاضر مدیریت منابع طبیعی و محصولات کشاورزی، احراز هویت بیومتریک، چت آنلاین دولت الکترونیک ونظرسنجی کارکنان دولت با استفاده از کدهای QR از جمله اقدامات مدیریتی دولت با استفاده از هوش مصنوعی در ایران است.

وی همچنین در ارتباط با مدیریت منابع و محصولات کشاورزی در ایران به وسیله هوش مصنوعی، گفت: در بحث سیستم کشاورزی هوشمند و با استفاده از ابزار AI، پروژه ای با عنوان سطح زیر کشت محصولات کشاورزی تعریف شد که ۱۳ محصول استراتژیک کشور ایران را در یک برنامه سه ساله مورد آزمایش قراردادیم. 

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه تشریح این پروژه در نشست تخصصی WSIS، بیان کرد: برنج، گندم، سیب زمینی، کلزا، گوجه فرنگی و دیگر محصولات استراتژیک کشور ایران در این پروژه مورد بررسی قرار گرفتند که با دقت زیادی در مقایسه با روش های سنتی چیزی بیش از ۹۰ درصد همراه بود؛ این موضوع به دولت بسیار کمک میکند و موجب می شود تا تصمیم گیری های کلان در خصوص مدیریت منابع طبیعی مبتنی بر داده های دقیق انجام شود و مدیریت محصول و بهره وری کلی کشاورزی در کشور ایران بهبود پیدا کند. 

دکتر رضوی زاده با اشاره به پروژه احراز هویت بیومتریک در ایران خاطرنشان کرد: احراز هویت سطح دو در ایران برای سیستم هایی که نیاز به ورود بیومتریک دارند، استفاده می شود؛ به عنوان مثال در سیستم تطبیق چهره افراد با عکس کارت ملی هوشمند با استفاده از الگوریتم های بیومتریک و با استفاده از تلفن هوشمند یا رایانه تصاویر سه بعدی را با تصویر دوبعدی ثبت احوال کشور مقایسه می کند در حال حاضر حداقل یک میلیون کاربر در سال از این سیستم در کشور استفاده میکنند.

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص دیگر فعالیت های دولت ایران به وسیله ابزار هوش مصنوعی، خاطرنشان کرد: سامانه ملی کاتالوگ و مجموعه داده‌های باز و کاربردی کشور ۶ سال پیش رونمایی شد؛ در این سامانه 
7737 مجموعه داده از 383 سازمان در سیستم آپلود شده است. این سامانه یک زیرساخت مشترک برای به اشتراک گذاری مجموعه داده های تولید شده توسط صاحبان داده ارائه می دهد و جستجو و بازیابی داده های باز را با استفاده از عناوین، کلمات کلیدی، نام مالک و غیره تسهیل می کند که به ارزیابی داده های موجود برای پروژه های ملی و سایر اهداف تحقیقاتی نیز کمک می کند. 

دکتر رضوی زاده همچنین در پایان ارائه خود در این نشست تخصصی با اشاره به راه‌اندازی سامانه‌ای برای پایش رضایت از خدمات و کارکنان دستگاه‌های اجرایی با استفاده از ابزار هوش مصنوعی در کشور، گفت: به وسیله ابزار هوش مصنوعی در این سامانه، اطلاعات پس از نظرسنجی های ثبت شده بر اساس بارکدهای دو بعدی جمع آوری می شوند و سپس بعد از تجزیه و تحلیل خودکار، جهت بهبود عملکرد به ارائه پیشنهادات می پردازد که در نهایت این سیستم موجب بهینه سازی بهره وری کارکنان دولت بر اساس نظرات مردم خواهد شد.

X